Miso – sekret długowieczności

  dodał : Muscat(01 sie 11)
  Komentarzy : 1

Pasta miso to produkt często używany w kuchni japońskiej i koreańskiej. Sekret jej wyrobu pochodzi z Korei, a w Japonii pojawiła się 500 lat temu.

W zależności od receptury miso może mieć różne kolory i konsystencję. Najczęściej używa się shiro miso, zwanego białym, którego kolor tak naprawdę jest beżowy lub żółtobrązowy. Popularne jest również akamiso – miso czerwone i shinshu – żółte. (Po lewej stronie na zdjęciu koreańskie miso z widocznymi, grubo zmielonymi ziarnami soji, dodatkiem jest mąka pszenna; u góry – sypka przyprawa tekka aromatyzowana warzywami korzeniowymi).

Czyste miso – hatcho jest ciemne, czerwonobrązowe i dość twarde, konsystencji gliny (na zdjęciu z prawej strony). Zawiera sporo soli, mało wody i jest bardzo trwałe, można je przechowywać latami. Jego aromat przypomina chleb pumpernikel.

Inne rodzaje smakują słodkawo, nawet owocowo, a czasem są pikantne, jeśli dodano odpowiednich przypraw.

produkcja miso:

Tradycyjny wyrób miso możemy w Japonii oglądać do dziś w gospodarstwach domowych lub dostępnych dla turystów pokazowych gospodarstwach ekologicznych. W tych ostatnich można nawet samemu wziąć udział w procesie przetwórczym.

Tak, jak przed wiekami, gotuje się wysokogatunkowe ziarno sojowe na parze, a następnie mieli. Następnie dodawany jest specjalny starter zwany koji. Jest to gatunek drożdży powodujących fermentację. Dodaje się także sól i inne wybrane składniki jak ryż, słód ryżowy, jęczmień, pszenica, gryka, proso czy inne zboża. Tylko czasami robi się miso czyste, wyłącznie z soji. Rzadziej spotyka się miso z ziarnem konopi, ciecierzycy lub azuki, a nawet amarantu, quinoa czy kukurydzy. Każdy region Japonii ma swoją specyficzną recepturę na miso.

Wymieszaną pastę ubija się ściśle w beczkach, dawniej z drewna cedrowego, obecnie plastikowych lub w ceramicznych naczyniach. Czyni się to lepiąc kule wielkości melona i energicznie rzucając je na dno naczyń. Przykrywa się to szczelnie i obciąża kamieniami, aby odciąć dostęp powietrza. Fermentacja trwa latami. Miso powinno leżakować przynajmniej pół roku lecz najlepsze jest po trzech latach. Po pięciu wciąż jest dobre do jedzenia.

zastosowanie i właściwości zdrowotne:

Miso ma wiele zastosowań. Przyprawia się nim ryby, mięso, warzywa, tofu, rozmaite sosy, a przede wszystkim słynną zupę miso, jeszcze do niedawna codzienny posiłek Japończyków.

Paście miso przypisuje się szereg właściwości zdrowotnych takich jak wzmacnianie kości, regulacja ciśnienia krwi, właściwości antynowotworowe i odtruwające, a nawet leczenie skutków nadużycia tytoniu i alkoholu.

Niewiele jest produktów roślinnych zawierających jednocześnie tak dużo łatwo przyswajalnego białka (10 – 20 %) i błonnika (ok. 5 %) przy stosunkowo niewielkiej ilości węglowodanów (50 – 60 %). Niestety zawiera też sporo soli, więc jest źródłem sodu, którego nadmiar w naszym organizmie jest wysoce szkodliwy. Toteż poleca się używać jej z umiarem (1 – 2 łyżeczki dziennie) i dodatkowo nie solić potraw. Wegetarian ucieszy to, że miso zawiera również żelazo i wapń, których może czasem brakować w ich diecie, jednak nie w ilościach zaspokajających dzienne zapotrzebowanie człowieka.

Przyczyną prozdrowotnych właściwości miso są jednak głównie zawarte w niej koji – mikroorganizmy powodujące fermentację (te same, których uzywa się do wyrobu sake). Działają one podobnie do bakterii jogurtowych i regulują procesy trawienne. Dlatego właśnie powinno się zjadać miso nie gotowane.

Pamiętajmy, że miso jest przyprawą. Bardziej korzystną dla naszego zdrowia niż syntetyczne wzmacniacze smaku lecz wymagającą rozsądnego stosowania. Na przykład zupa miso, by była naprawdę zdrowa i pożywna, powinna zawierać jeszcze przynajmniej trzy, bogate w witaminy i białko, składniki. (Polecamy nasze przepisy.)

MuscatPowiązane wpisy

  1. Pieczone bakłażany z pastą miso Smarujemy każdy plaster olejem z obu stron i obie strony...
  2. Yomogi – bylica japońska Bylica japońska (Artemisia princeps) nazwa angielska mugwort, japońska yomogi, to...
  3. Klasyczna zupa miso Koniecznie podajmy ją gościom na rozgrzanie żołądka zanim zaczną jeść...
  4. Sałatka warzywna w sosie z sezamu i miso Do tej sałatki możemy użyć absolutnie każdych, krótko gotujących się...
  5. Kotlety wieprzowe marynowane w miso Mięso marynowane w miso jest przepyszne! Przypomina wieprzowinę peklowaną, ale...

1 Komentarz

Odwołania z innych stron...

  1. Kotlety wieprzowe marynowane w miso - sushi-online.pl